הנצחה, העברת מורשת ותמיכה במשפחות שכולות

למשימה של יד לבנים יש 3 היבטים מרכזיים: הנצחת זכרם של חללים; להעביר את מורשת המסירות והמחויבות שלהם לדור הבא; מתן תמיכה למשפחות שכולות.

אנחנו הכתובת הראשונה למשפחות שמאבדות אדם אהוב בעת מילוי תפקידם. אנו עושים כל שביכולתנו כדי להקל על הכאב שלהם כשהם מסתגלים למציאות חדשה, ואנו נשארים איתם עד סוף חייהם.

ישראל

מי אנחנו

יד לבנים נוסדה בשנת 1949, מיד לאחר מלחמת העצמאות. אנחנו ארגון לא פוליטי ולא צבאי הפועל עם כל הקשת של החברה הישראלית.

יד לבנים היא הארגון היחיד הפועל להנצחת זכרם של גיבורי ישראל הנופלים, ומסייע למשפחותיהם להקים מורשת חיה לכבודם.

אנו מעניקים סיוע, הכוונה וייעוץ למשפחות אבלות מכל מגזרי החברה הישראלית, כולל ישראלים יהודים, צ'רקסים, בדואים ודרוזים, ויוצרים קהילה שמחבקת ותומכת בהם בכל שלב בחייהם.

חברי הארגון הם הורים ואחים שכולים שמתנדבים מזמנם ומניסיונם לעזור זה לזה.

אלי בן-שם

אלי בן-שם

אלי בן-שם מכהן כיו"ר יד לבנים משנת 1999.

הוא איבד את בנו, קובי, בהתרסקות מסוק צבאי ב-1997, כשהיה בדרכו לשרת בלבנון. תוך כדי אבל על קובי, בן-שם למד ממקור ראשון כמה זה חשוב להרגיש את התמיכה והחום של הורים שכולים אחרים.

בן-שם החליט לעמוד על יו"ר יד לבנים כאשר משרד הביטחון העמיד אותו בראיון כואב לפני שהעניק לו הטבות כהורה לילד שנהרג בקרב. בן-שם רצה לוודא שאף הורים שכולים אחרים לא יצטרכו לעבור את אותה חוויה.

כיו"ר, פיקח בן-שם על ביטול בדיקת אמצעים להורים שכולים וקיבל את פרס הנשיא בשנת ה-70 למדינה.

"המדינה הזו ידעה סבל רב דרך מלחמות וסכסוכים, שהותירו את פניה טבועים בסימני כאב. שילמנו, ועוד משלמים, מחיר גבוה במיוחד עבור הזכות להציב סמן ולבנות כאן בית. ואיך נגמול לאותה קבוצה גדולה ומופלאה של נערים ונערות ששילמו את המחיר האולטימטיבי על קיומנו בארץ הזאת? אנחנו לא יכולים. הדבר הקטן היחיד שאנחנו, החיים, יכולים לעשות כדי לכבד את הקורבן של חברינו המתים הוא להחזיק בזיכרון שלהם שעוקב אחריהם ואחרינו".